Przepisy kulinarne z naszymi grzybami suszonymi
Gorąco zachęcamy do przygotowania przepysznych potraw z zastosowaniem oferowanych przez naszą firmę grzybów suszonych. Zastosowanie grzybów suszonych w kuchni sprawia, że przygotowane potrawy zyskują na smaku i aromacie. Grzyby są bardzo esencjonalne i doskonale nadają się do zup, sosów oraz do farszów. Zapraszamy do obejrzenia proponowanych przez nas potraw oraz zachęcamy do ich wypróbowania!
Przepisy
grzybowe
Zupa grzybowa
Składniki
- 100g suszonych grzybów (najlepsze są borowiki lub podgrzybki)
- 250g włoszczyzny (bez kapusty)
- 10 ziaren pieprzu
- cebula
- 200g śmietany
- sól
Sposób przyrządzenia
Grzyby starannie płuczemy. Zalewamy zimną wodą na kilka godzin (można odstawić na noc). Następnie gotujemy odsączone grzyby w 2 litrach wody z cebulą i pieprzem, aż staną się prawie miękkie. Dodajemy włoszczyznę i gotujemy przez pół godziny. Przelewamy zupę przez sito i solimy. Można zaostrzyć smak zupy odrobiną soku z cytryny. Do śmietany, mieszając, wlewamy kilka łyżek gorącej zupy, a następnie, energicznie mieszając, wlewamy śmietanę do garnka z zupą. Kapelusze grzybów kroimy w paseczki (można podawać oddzielnie lub jako składnik zupy). Zupa grzybowa jest najlepsza ze zrobionymi w domu łazankami lub makaronem.
Borowiki smażone z czosnkiem i rozmarynem
Składniki
- 500g borowików
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki masła
- 2 gałązki świeżego rozmarynu
Sposób przyrządzania
Kapelusze borowików kroimy w niezbyt cienkie paski, ogonki w talarki, cebulę zaś w kostkę. Na maśle lekko podsmażamy cebulę. Dodajemy grzyby, wyciśnięty czosnek i gałązki rozmarynu w całości. Smażymy, mieszając, ok. 15-20 minut. Wyjmujemy rozmaryn. Podajemy jako dodatek do pieczonych mięs lub jako polewę do potraw z ziemniaków.
Zrazy wołowe z grzybami
Składniki
- 1,5 kg miękkiej wołowiny
- 100-150g suszonych grzybów leśnych
- 2 cebule
- 1 jajko
- 4 łyżki startego wcześniej ususzonego chleba razowego
- sól
- pieprz
- smalec
- 2 czubate łyżeczki mąki.
Sposób przyrządzania
Grzyby starannie płuczemy. Zalewamy zimną wodą na kilka godzin. Wołowinę kroimy na plastry i rozbijamy dość płasko, dodajemy sól i pieprz. Przygotowujemy farsz: po namoczeniu grzyby odsączamy, kroimy i przysmażamy razem z cebulą. Następnie, wciąż mieszając na wolnym ogniu, dodajemy cheb razowy, doprawiamy do smaku, a na koniec zalewamy rozmąconym jajkiem, mieszamy i wyłączamy. Farsz zawijamy w płaty mięsa (można je spiąć wykałaczką). Całość rumienimy na patelni a potem dusimy z dodatkiem bulionu lub wody, aż mięso będzie miękkie. Na koniec doprawiamy potrawę mąką rozmieszaną z niewielką ilością wody.
Lin w sosie śmietanowo-grzybowym z brokułami
Składniki
- 1 kg filetów z lina
- sól
- pieprz
- 2 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki bułki tartej
- olej do smażenia
Sos śmietanowo-grzybowy:
- 100g suszonych grzybów (podgrzybki lub prawdziwki)
- 2 cebule (200g)
- 1 szklanka bulionu
- 2 szklanki śmietany (18%)
- gałka muszkatołowa
- papryka ostra i słodka
- olej
- sól
- pieprz
Brokuły:
- 500g brokułów
- 100g masła
- 5 ząbków czosnku
- 2 łyżki bułki tartej
- kilka listków mięty
Sposób przyrządzania
Filety lekko solim i doprawiamy pieprzem. Następnie panierujemy w bułce tartej wymieszanej z mąką i smażymy na mocno rozgrzanym oleju.
Przygotowujemy sos: grzyby parzymy gorącą wodą, odsączamy i kroimy w drobną kostkę. Cebulę obieramy i kroimy w plasterki. Grzyby i cebulę podsmażamy na oleju, wlewamy bulion i mieszając od czasu do czasu, podduszamy. Łączymy całość ze śmietaną, przprawiamy papryką i gałką muszkatołową.
Przygotowujemy brokuły: różyczki brokułu parzymy na sitku gorącą wodą i odsączamy. Czosnek obieramy i drobno kroimy. Masło roztapiamy na patelni, dodajemy bułkę tartą i czosnek, chwilę smażymy. Polewamy brokuły podsmażonym masłem i posypujemy posiekaną miętą. Lina podajemy z sosem śmietanowo-grzybowym i brokułami.
Gnocchi z grzybami
Składniki
- Gnocchi: 1 kg ziemniaków
- 2 łyżki masła
- 35 dag mąki
- 2 jajka oraz: 50 dag borowików lub podgrzybków
- 250 ml śmietany
- 1/2 szklanki bulionu
- 1 ząbek czosnku
- 1 cebula
- 10 dag gorgonzoli
- 2 łyżki oleju
- sól
- pieprz
Sposób przyrządzania
Zrób gnocchi: ziemniaki obierz i ugotuj. Odcedź, utłucz, wyrób z jajkami, masłem i mąką. Z masy ulep długie wałeczki, pokrój je na kawałki i ulep kluski. Spłasz je widelcem i gotuj w osolonej wodzie, aż wypłyną na powierzchnię. Grzyby oczyść, pokrój w grube plastry. Czosnek i cebulę posiekaj. Podsmaż na oleju grzyby, dodaj czosnek i cebulę i smaż jeszcze minutę. Wlej bulion i duś przez chwilę. Dodaj śmietanę, gotuj 10 minut, po czym przypraw solą i pieprzem. Grzyby wymieszaj z gnocchi. Każdą porcję posyp świeżo startym serem gorgonzola.
Lasagne ai funghi secchi - lasagna z suszonymi grzybami
Składniki
- makaron lasagne lub wlasnej roboty – płaty
- suszone grzyby ok. 3dkg
- cebulka
Sos beszamelowy:
- mleko
- masło
- mąka
- sól
- pieprz
Sposób przyrządzania
Grzyby namoczyć, podgotować, a następnie podsmażyć z cebulką i pieprzem. W tym czasie ugotować makaron na pół twardo dodając do wody dużo oleju. Beszamel – do rondla włożyć 1/4 kostki masła, 1/2 szkl. mąki, mieszając zagotować. Następnie wlać mleko ok.1/4 szkl., mieszać aż do osiągnięcia gęstego kremu.
Gdy makaron jest gotowy wyciągać z garnka pojedynczo (uwaga skleja się w garnku, od czasu do czasu wymieszać) i kłaść warstwami. Nałożyć na każdą porcję grzyby, beszmel. Na wierzch nałożyć grzyby, ułożyć kilka kawałków masła, można posypać tartym serem, najlepiej oczywiście permezanem i włożyć do nagrzanego piekarnika (160°) na ok. 35 – 40 min
Kremowy salmon
Składniki
- łosoś
- pieczarki
- grzyby suszone
- smietana slodka 19+
- rodzynki
- biale wino
- sol i pieprz
Sposób przyrządzania
Łososia upiec w piekarniku,grzyby suszone namoczyc w goracej wodzie na pare min,pieczarki podsmazyc dodac grzyby suszone odczeczone,usmazone grzyby zalac smietana gotowac do redukcji,dodac rodzynki,wlac ok 0,5 szklanki wina gotowac 5 min,zalac sosem rybe ,podawac na cieplo lub zimno z warzywami
Masło grzybowe
Składniki
- 300 g kurek
- 1/3 szkl. martini dry
- 1 cebula pokrojona w kostkę
- 3 posiekane ząbki czosnku
- 1/2 kostki masła
- sól
- pieprz
- chilli
Sposób przyrządzania
Na łyżce masła podsmażyć kurki z cebulą i czosnkiem, dusić z winem, aż grzyby zmiękną, a sos odparuje. Ostudzić. Zmiksować z masłem, schłodzić, podawać do grillowanego mięsa, pieczywa i krakersów.
Ziemniaki faszerowane śledziami
Składniki
- 10 dużych ziemniaków
- 25 dag płatów śledziowych
- 3-4 dag suszonych grzybów
- 3 cebule
Sposób przyrządzania
Namoczyć grzyby (wystarczy około 2 godz.). Śledzie drobno pokroić. Grzyby posiekać i ugotować. Pokroić cebulę w kostkę. Wymieszać wszystkie składniki. Piekarnik nastawić na 160 st. C. Wydrążyć ziemniaki, wypełnić masą śledziową. Włożyć do żaroodpornego naczynia wysmarowanego uprzednio tłuszczem, wstawić do piekarnika na 40-50 minut. Można podawać z sosem, do przygotowania którego wykorzystujemy wywar z gotowanych grzybów. Trzeba go przestudzić i dodać szklankę gęstej śmietany. Doprawić solą i pieprzem. Potem powtórnie podgrzać.
Śledzie w grzybach
Składniki
- śledzie solone 500 g (tacka)
- 2 cebule
- 300 g świeżych lub mrożonych podgrzybków
- 2 łyżki śmietany
- 3 łyżki majonezu (kieleckiego)
- 2-3 łyżki oliwy
- 2 łyżki wody
Sposób przyrządzania
Cebulę pokroić w piórka, zblanszować na oliwie, grzyby pokroić w cienkie paseczki, dodać do cebuli, lekko posolić i popieprzyć, dusić z 2 łyżkami wody ok. 10 min. Ostudzić, dodać śmietanę wymieszaną z majonezem, wymieszać z grzybami i cebulką – przykryć ułożone na połmisku filety śledziowe. Można podawać z gorącym kartoflem z wody, udekorowanym koperkiem.