Producent grzybów suszonych: prawdziwek, maślak, koźlarz suszony

SPEŁNIAMY NAJWYŻSZE STANDARDY I NORMY SYSTEMÓW BRC, IFS, FDA ORAZ HACCP.

Jak prawidłowo suszyć borowiki?

Suszenie grzybów w sezonie to idealny sposób na zachowanie ich świeżości i walorów smakowych przez długi czas. Jednak aby nie dopuścić do przykrych niespodzianek takich jak pleśnie czy mole spożywcze, borowiki i inne grzyby leśne należy suszyć w odpowiedni sposób. W poniższym artykule znajdziesz wskazówki, w jaki sposób zrobić to prawidłowo.

Przygotowanie do suszenia prawdziwków

Podstawą suszenia wszystkich grzybów leśnych jest ich odpowiednie przygotowanie. Pierwszym krokiem jest więc ich oczyszczenie z piasku i resztek ściółki leśnej. Warto zrobić to za pomocą specjalnej szczoteczki do czyszczenia grzybów. Borowiki można dodatkowo przetrzeć czystą ściereczką. Na tym etapie trzeba również dokładnie przyjrzeć się każdemu z egzemplarzy i wyrzucić robaczywe. Po starannej selekcji borowikom warto odkroić trzony od kapeluszy za pomocą niewielkiego nożyka. Niezwykle ważne jest, aby pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie myć grzybów wodą, ponieważ utrudni to proces ich suszenia, a wilgoć spowoduje powstawanie niebezpiecznej dla zdrowia pleśni.

Metody suszenia grzybów leśnych

Jako producent suszonych prawdziwków polecamy kilka sposób na ich suszenie w domowych warunkach. Najbardziej profesjonalnym jest zastosowanie elektrycznej suszarki do grzybów. Ich zaletą jest stosunkowo szybki czas suszenia, ale sposób ten wymaga kontroli, aby grzyby ususzyły się równomiernie. Tradycyjną metodą jest suszenie grzybów na słońcu z wykorzystaniem siatki, na której rozkłada się okazy. Proces ten pozwala na zachowanie maksymalnego aromatu, ale ułatwia do nich dostęp owadom. Szybkim i efektywnym sposobem jest także suszenie w piekarniku przy lekko otwartych drzwiczkach. Optymalną temperaturą będzie 40-50˚C. Trzeba jednak uważać, aby nie doprowadzić do ich przesuszenia lub przypalenia.