Producent grzybów suszonych: prawdziwek, maślak, koźlarz suszony

SPEŁNIAMY NAJWYŻSZE STANDARDY I NORMY SYSTEMÓW BRC, IFS, FDA ORAZ HACCP.

Jak prawidłowo przechowywać suszone grzyby?

Jesień. Kojarzy nam się kolorowymi, opadającymi liśćmi. Krótszym dniem, ale także z lasem pachnącym grzybami. Wczesne wstawanie, wilgotny mech w lesie i pełne kosze grzybów. I cóż dalej z nimi począć. Z części jakiś pyszny sosik, część można zamrozić, zupa grzybowa, ale nadal na naszym stole zostaje sporo grzybów. Jak je przechować, żeby nie spleśniały, jak je wysuszyć?

Suszenie grzybów

Po dobrym grzybobraniu najczęściej pojawia się takie pytanie: jak suszyć grzyby. Suszenie pozwala zachować ja na zimowe miesiące wraz z ich właściwościami odżywczymi i smakowymi. Najszybszą i najwygodniejszą metodą suszenia grzybów jest wykorzystanie suszarki do grzybów, owoców i warzyw. Dla zapalonych miłośników grzybiarstwa będzie to bardzo dobre rozwiązanie. Czas suszenia będzie różny i zależy nie tylko od modelu suszarki, ale również od stopnia wilgoci grzybów. Grzyby oczyszczamy i układamy na jednym z pięter tacek w odpowiednich odległościach. Ważne, aby miały dostęp do ciągłego nawiewu. Tacki można przekładać, a grzyby odwracać. Innym sposobem suszenia jest krojenie ich i wieszanie na nitce. Wtedy można je powiesić nad kaloryferem, kuchenką, kominkiem. Czasem małe kawałki mogą spadać. W ten sam sposób można suszyć grzyby na słońcu.

Przechowywanie suszonych grzybów

W warunkach domowych najlepiej sprawdzą się słoje. Najlepiej słoje wygrzać w piekarniku. Nasypać grzyby i zamknąć. Tak przechowywane grzyby wystarczą naprawdę na kilka lat. Oczywiście pamiętajmy, że one nie lubią wilgoci, światła i powietrza. Należy je ustawić w ciemnym, suchym miejscu, najlepiej w temperaturze pokojowej. Można wykorzystać trik z ryżem i dodać kilka ziaren, które będą pochłaniały wilgoć. Innymi sposobami przechowywania są kartoniki, woreczki i pojemniki PET – jednak tutaj mówimy już o większej skali produkcyjnej.