Grzyby to nie tylko sposób na podkręcenie smaku wielu potraw, takich jak bigos, sos, barszczyk czy rolady mięsne i pasztety. To również wartościowe źródło witamin z grupy B, ponadto w zależności od rodzaju zawierają także witaminy C, D, A oraz E. Ciekawym gatunkiem grzybów, który ma wielu zwolenników są kurki. Jak przyrządzić jajecznicę z kurkami?
Dlaczego warto jeść grzyby?
W grzybach znajduje się też całkiem dużo różnych minerałów na przykład potasu, fosforu czy magnezu. Warto tu nadmienić, że zawartość magnezu w grzybach jest bardzo zbliżona do tej ilości tego pierwiastka, które mamy w świeżych owocach i warzywach. Jeśli należymy do osób, które nie przepadają za mięsem, warto sięgnąć po suszone kurki, które zawierają aż o 40% więcej białka w porównaniu do świeżych grzybów i w połączeniu z jajkiem staną się pełnowartościowym białkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Trzeba jednak zwrócić uwagę na ich pochodzenie. Nie warto kupować z nieznanego źródła, czy też tanie suszki z marketu. Lepiej postawić na sprawdzonego producenta, firmę z doświadczeniem, która dba o właściwą jakość suszonych grzybów.
Jak przyrządzić jajecznicę z kurkami?
Sprawa jest prosta. Na przygotowanie porcji jajecznicy dla dwóch osób potrzebne będzie: ok. 150 gr kurek, 1 łyżka masła, 4 jajka, garść posiekanego szczypiorku, pietruszki lub zielonej cebuli, sól, pieprz. Na rozgrzanej patelni roztopić masło, wrzucić kurki i smażyć na średniej mocy palnika, aż zmiękną, a woda z kurek wyparuje. Dodać jajka, zieloną cebulkę, sól i pieprz. Smażyć, cały czas mieszając, aż jajka się zetną. Podawać na ciepło samą lub z pieczywem.
Ciekawą i pyszną alternatywą będzie zastąpienie świeżych grzybów suszonymi i usmażenie jajecznicy na wywarze grzybowym. Suszone grzyby należy zalać ciepłą wodą. Odstawić na 20 min, następnie drobno je posiekać. Wodę, w której się moczyły wlać na patelnię i na niej podduś grzyby, aż wywar lekko się zagęści, dodać jajka i gotowe. Smacznego.